Абон Ирон театрыл сæххæст 86 азы!

Æскастис рагон Иры зæххыл хур,
Æмæ йыл рухс, хæрдгæ тынтæ æлвисы.
Ирон театрæн куы сарæзтой бындур,
Уæдæй нырмæ нæ ирон фарн æвдисы.
(Айларты Михал)

1935 азы 10 ноябры фыццаг хатт йе 'мбæрзæн байгом кодта Цæгат Ирыстоны паддзахадон драмон театр. Уыцы фæрнæйдзаг бон сызгъæрин дамгъæтæй фыст у ирон театралон аивады историйы. Уæд бындур æвæрд æрцыд, театр абон сæрыстыр кæмæй у, уыцы хуыздæр традицитæн.

Абон дæр Ирон театр рæстæгимæ æмдзу кæны, аразы алыхуызон мадзæлттæ, цæмæй театрдзаутæ спектаклтыл æхсызгондæрæй æмбæлой.
Зæрдæбынæй арфæ кæнæм нæ уарзон театры коллективæн æмæ нæ иузæрдион театрдзаутæн! Национ театр цæрæд бирæ азты дæргъы, дарддæр дæр Ирыстоны аивадуарзджыты зæрдæтæм фæндаг аргæйæ æмæ циндзинад хæсгæйæ.

10.11.2021, 14:04

Эльбрус Кубалов Врио Министра культуры РСО-Алания